Fra en posisjon ytterst til venstre i det norske politiske landskapet svinger Hamsun i Lars Oftedal (1889) pisken over en politisk motstander den moderate venstremannen og presten fra Stavanger. Forfatteren var blitt engasjert av den radikale venstreavisen Dagbladet for som han formulerte det «å gjøre Oftedal umulig til neste valg».
Denne utgaven av Lars Oftedal er basert på Samlede verker 127 (20072009, ny utgave). Teksten har her gjennomgått en varsom språklig revisjon i retning av moderne riksmål.
I denne teksten tar forfatteren for seg sin politiske motstander, den moderate venstremannen og presten fra Stavanger, Lars Oftedal. I tre deler kritiseres Oftedal som predikant, politiker og forfatter.