Min side Kundeservice Vår historie Gavekort – en perfekt gave Registrer deg

Stupet

Leif Grungs krig

«Forfatteren skriver med smittende sympati for mannen han forsøker å renvaske.»

Fredrik Wandrup, Dagbladet
Noregs kanskje fremste internasjonale arkitekt, Leif Grung, tok livet av seg i oktober 1945. Namnet hans var blitt synonymt med landssvik. Han hadde bygd ei rekke hus for tyskarane og tent store pengar. Les mer
449,-
Innbundet
Sendes innen 3 - 10 dager
Interessert i historiebøker?
Bli med i fordelsklubben Vår historie og få fordelspris 381,-
Noregs kanskje fremste internasjonale arkitekt, Leif Grung, tok livet av seg i oktober 1945. Namnet hans var blitt synonymt med landssvik. Han hadde bygd ei rekke hus for tyskarane og tent store pengar.

Men det gjekk også rykte om at han hadde vore alliert spion.

Kva var sanninga av desse totalt motsette versjonane? Då Nicholas Møllerhaug fatta interesse for Grungs skjebne, tok det ikkje lang tid før dei første åtvaringane kom: «Du må halde deg unna Grung!»

Møllerhaug byrjar å leite etter svar i arkiva, og oppdagar at sentrale dokument har blitt borte. Gjennom å ta lesaren med inn i jakta etter spor og vitnesbyrd fortel denne boka ei besettande og tragisk historie om arkitektur, motstand, intriger og misunning.

«Fabelaktig bok om stjernearkitekt Leif Grungs tragiske liv…. Særdeles vellykket debutbok.»
[Terningkast 6] Fredrik Wandrup, Dagbladet

«Sjelden er jeg blitt så oppslukt av en bok som Nicholas Møllerhaugs Stupet, en fortelling om arkitekten Leif Grungs liv, skaperverk og skjebne. Dette er rett og slett en bragd av en bok – vakker, spennende og leservennlig.»
[Terningkast 6] Anders Neraal, bok365.no

Detaljer

Forlag
Vigmostad & Bjørke
Innbinding
Innbundet
Språk
Nynorsk
Sider
336
ISBN
9788241912283
Utgave
1. utg.
Utgivelsesår
2016
Originaltittel
Stupet
Format
25 x 18 cm

Anmeldelser

«Forfatteren skriver med smittende sympati for mannen han forsøker å renvaske.»

Fredrik Wandrup, Dagbladet

«Sjelden er jeg blitt så oppslukt av en bok som Nicholas Møllerhaugs Stupet, en fortelling om arkitekten Leif Grungs liv, skaperverk og skjebne. Dette er rett og slett en bragd av en bok – vakker, spennende og leservennlig.»

Anders Neraal, Bok365.no

«Møllerhaugs smittende engasjement for Bergens-arkitekten Leif Grung og hans skjebne har gjort dette til en drivende god bok.»

Frode Helmich Pedersen, Morgenbladet

Kunders vurdering

Oppdag mer

Bøker som ligner på Stupet:

Becker

Jorunn Sem Fure
Innbundet 
420,-
 

Se flere

De som kjøpte denne kjøpte også:

Logg inn

Ikke medlem ennå? Registrer deg her

Glemt medlemsnummer/passord?

Handlekurv