XU-agenter
humleforskeren, journalisten, tryllekunstneren og studenten - tause i 50 år
«Edda Espeland dykker i sin nye bok ned i en viktig bit av okkupasjonshistorien ... Bokens mange titler vitner om journalistens blikk og inngang: Espeland ser menneskene i et stort stoff.»
- Vår pris
- 299,-
(E-bok)
Tilgjengelig umiddelbart etter kjøp
Min side |
Bokkilden-app | Kindle
Er du interessert i historiebøker ?
Bli med i
fordelsklubben Vår historie.
(E-bok)
Tilgjengelig umiddelbart etter kjøp
Min side |
Bokkilden-app | Kindle
Er du interessert i historiebøker ?
Bli med i
fordelsklubben Vår historie.
I denne boken forteller Edda Espeland om bakgrunnen og historien til XU gjennom tre unge mennesker i ledelsen - Øistein Strømnæs, brilliant leder og tryllekunstner, Anne-Sofie Østvedt, ung student og nestleder, og Astrid Løken, humleforsker og koordinator - samt sin egen far, Erling Espeland, som var journalist og XU-agent på Gjøvik.
Ikke bare bedrev de livsfarlig arbeid og sto i konstant fare for å bli avslørt av det tyske sikkerhetspolitiet, de ble også motarbeidet av den norske militære ledelsen i Stockholm og London som ikke alltid var like godt oppdatert på sikkerhetssituasjonen hjemme. Etter krigen ble XU-agentene pålagt taushetsplikt. Den ble først opphevet i 1988, og mange fikk aldri den anerkjennelsen og oppmerksomheten de fortjente for sin enorme innsats. Nå er de alle borte, men historien om disse menneskeskjebnene må leve videre.
- FAKTA
-
Utgitt:
2022
Forlag: Pitch forlag
Språk: Norsk Bokmål
ISBN: 9788284340296
Utgave: 1. utg.
Format: EPUB
Filstr: 8.5 MB
Vannmerket
- KATEGORIER:
- VURDERING
-
Gi vurdering
Les vurderinger