– En bok du ikke legger fra deg. Kjempeflott historieforteller
Bror din på prærien
Eilert Knutsen er berre seksten og eit halvt år gammal da han går om bord i dampskipet i Kristiansund med kurs for Amerika. På kaia står far hans, slåttekaren Knut Hansen Nesje, blinda av tårer. Seks veker seinare bankar Eilert på døra hos tante Gjertine i Day County, Sør-Dakota. Les mer
Eilert Knutsen er berre seksten og eit halvt år gammal da han går om bord i dampskipet i Kristiansund med kurs for Amerika. På kaia står far hans, slåttekaren Knut Hansen Nesje, blinda av tårer. Seks veker seinare bankar Eilert på døra hos tante Gjertine i Day County, Sør-Dakota.
Eilert er ein vakker ung mann, godt over seks fot høg, og jentene i det nye landet ser ikkje vekk, dei set snarare blikket rett på han. Da han kysser den dragande Jenny Mortenson, er det både med sterk lyst og frykt for å bli bunden. Han forsøker å la arbeidet styre han.
Det skal kome ei stor og gjennomgripande omvending i Eilerts liv, som om han har vore på fel spor. Etter tolv år som fri arbeidshand i Sør-Dakota, Minnesota og Wisconsin, bryt han opp - på same måten som 50 000 andre nordmenn - og startar på den lange reisa til Albertaprærien i Canada. Han tar land ved Hesteskoen i Donalda hausten 1905.
Heime i Norge ser Nesje at åra går, og han uroar seg for om han nokon gong skal få sjå sonen sin att i dette livet.
Kundevurdering:
En bok du ikke legger fra deg. Kjempeflott historiefortellerAnne-Brit Kvalvik
Detaljer
- Forlag
- Lydbokforlaget
- Språk
- Nynorsk
- ISBN
- 9788242162618
- Utgave
- 1. utg.
- Utgivelsesår
- 2015
- Originaltittel
- Bror din på prærien
- Serie
-
Familien fra Rekneslia 2
Lytt til utdrag
Les utdrag
Utdraget er hentet fra e-bok-utgaven. Åpne utdrag herKunders vurdering
Skriv en vurdering
– Hadde aldri lest noe av Hoem før. Fikk nok av nynorsk på Gymnaset. Ble helt hektet på denne utvadrerserien og har nå hatt stor glede av å lese samtlige 4 bøker. Du glemmer det er nynorsk
– Hadde ikke trodd dette var noen bok for meg, - men deet var det.
– Bror din på prærien
– Du kan se frem til timer med hygge og glede
– Bror din på prærien
– Det var en fantastisk roman som jeg trygt kan anbefale. Minner litt om mine forfedre som dro over til Amerika i sin tid.
– Flott skildring av livet til "settlarane", man kan bare ane hvordan de måtte ha det
– Bror din på prærien
– Etter å ha lest "Slåttekar i himmelen", kjøpte jeg denne også som lydbok. En fantastisk beretning om Norge og utvandring til Amerika og Canada, der forfatteren selv leser med sin flotte dialekt og det kjennes enda mer personlig. Boka blir julegave.
– God bok som jeg tror får en ekstra dimensjon av at det er "forfattaren sjøl som les". Det gjør at stemningen i denne boka gjør enda sterkere inntrykk på meg. Klok, interessant, masse å lære både av historie og mange ting jeg ikke tidligere har reflektert over mht norsk utvandring. Anbefales!
– Bror din på prærien