– For en bok! Kunne knapt legge den fra meg.
Koke bjørn
«Denne boka er et mesterverk, om jeg kan bruke et så forslitt uttrykk. (...) han skaper bilder, lukter, lyder, stemninger og mennesker som gjør denne boka til en helt ekstraordinær leseropplevelse»
Dagbladet
«Koke bjørn» er en voldsom og sanselig roman om hvordan store begivenheter rammer en liten verden. Den er en drivende detektivfortelling om kulturkonflikter, undertrykkelse og en revolusjonær vekkelsesprest. Les mer
Det ble prosten som gjorde funnet. Et godt stykke ut i det sviktende dynnet satte han to fingre for munnen og ga fra seg et gjennomtrengende plystresignal, som han hadde lært seg i ungdommen i Kvikkjokk. Jeg satte straks kursen mot stedet der han sto. Vannet var kullsvart, opp av overflaten stakk en hesjestaur. Prosten tok tak i stauren og rugget på den. I det mørke slammet vaiet noe lyst, noe som minnet om høy. Men så forsto jeg at det var hår.
Det er sommeren 1852 i bygda Kengis langt nord i Sverige. Prosten Lars Levi Læstadius' åndelige vekkelse treffer samer og tornedalinger med uant kraft. Truffet blir også Jussi - en fortapt samegutt som prosten finner i grøftekanten, tar til seg og gir et navn. Samtidig forsvinner en tjenestejente, så en til, i de dype skogene. Folk drar ut for å jakte på den slagbjørnen som de antar herjer i sognet, men prosten frykter at det er en langt mer skremmende morder som er på ferde. Sammen med Jussi finner han spor av en ondskap som trenger seg stadig nærmere.
Medlemsvurdering:
Fantastisk! Eventyrlig godt skrevet og spennende bok!Marie Offenberg
Detaljer
- Forlag
- Lydbokforlaget
- Språk
- Norsk Bokmål
- ISBN
- 9788242181305
- Utgave
- 1. utg.
- Utgivelsesår
- 2019
- Originaltittel
- Koka björn
Lytt til utdrag
Les utdrag
Utdraget er hentet fra e-bok-utgaven. Åpne utdrag herAnmeldelser
«Denne boka er et mesterverk, om jeg kan bruke et så forslitt uttrykk. (...) han skaper bilder, lukter, lyder, stemninger og mennesker som gjør denne boka til en helt ekstraordinær leseropplevelse»
Cathrine Krøger, Dagbladet
«19 år etter megasuksessen 'Populærmusikk fra Vittula' kommer Mikael Niemi med romanen 'Koke bjørn' - en mangfoldig, mystisk og engasjerende roman. Med et språk som gløder. (...) ganske enkelt en stor litterær opplevelse. »
Sindre Hovdenakk, VG
«Formidabel formidling. Den helt lille historien midt oppe i den helt store historien. Ulikt alt annet du har lest ... Her er finlandssvensken med sameblod igjen på hjemmebane. Men i en historisk setting.»
Ole Jacob Hoel, Adresseavisen
«Suveren Lapplandskrim ... Fremragende historisk krim med vekkelsespredikant Læstadius som finurlig detektiv. (...) en helt særegen roman om lyset, tiden, godt og ondt, fornuft og overtro, død og glemsel, religiøs vekkelse og alle mulige slags menneskelige lengsler, høyt hevet over det litterære nivået i en gjennomsnittlig krimbok.»
Sigmund Jensen, Stavanger Aftenblad
«En klassisk detektivroman med original, historisk vri ... en helstøpt kriminalfortelling, som også kan leses som en litterær hyllest til opplysning, frihet og fremskritt.»
Gro Jørstad Nilsen, Bergens Tidende
«Det er ikke så ofte man leser en roman som er så rik på fortellerglede, fininnstilte observasjoner og perspektiver som det man finner hos Niemi. Underholdende og rørende, smart og innsiktsfull; i 'Koke bjørn' går vidt forskjellige elementer nærmest på mirakuløst vis opp i en høyere enhet.»
Anne Merethe K. Prinos, Aftenposten
«For 18 år sidan kom Mikael Niemi med braksuksessen 'Populærmusikk fra Vittula', men framleis er det den boka han blir hugsa for. No kjem ein roman som gjev oppvekstskildringa frå Nord-Sverige konkurranse.»
Marta Norheim, NRK Bok
«Uventet spennende. Et originalt krimmysterium driver fortellingen fram. Men det er Mikael Niemis tanker om fortelling og verdighet som virkelig gjør 'Koke bjørn' verdt tida.»
Gerd Elin Stava Sandve, Dagsavisen
«Å, som denne romanen dufter og smaker. Av dyr, svette og råttenskap. Av elskov, urter og råtten drikke. Av fattigdom, blod og vold ... en dyp, fargerik og kompleks historie der samtlige av [Niemis] evner som forfatter kommer til sin rett.»
Berlingske Tidende
«Sjelden har jeg lest en roman som så inngående og fysisk skildrer det å beherske bokstaver og ord – med blyant, stemmebånd og lepper.»
Tom Egil Hverven, Klassekampen
«Beskrivelsene av landskapet og årstidene gir akutt lyst til å entre en tidsmaskin, mens de minst like sanselige beskrivelsene av tannuttrekninger, bjørnekoking og kolossal fattigdom gjør en takknemlig for at en har fjernvarme, en myk seng og sykehus i nærheten.»
Politiken
«En litterær fulltreffer ... Dette kan godt bli den romanen som sikrer Mikael Niemi Nordisk råds litteraturpris. Den burde han fått for lengst.»
Fyens Stiftstidende
«Bare en gudbenådet forfatter og humorist som Mikael Niemi kan komme på en slik idé. 'Koke bjørn' er en rik, fengslende og saftig roman med et språk som nesten slo meg i bakken ... et av årets store leseeventyr.»
Aftonbladet
Kunders vurdering
Skriv en vurdering
– Tankevekkende, gripende, fasinerende!
– Fantastisk! Eventyrlig godt skrevet og spennende bok!
– Velskrevet, spennende.
– En fengslende, roman med flere fasetter, både mørke og vakre. Tankene vendte tilbake til fortellingen lenge etter jeg hadde lest det. Dyktig oversatt. Må leses!
– Koke bjørn
– Koke Bjørn - en god bok
– En stor leseopplevelse - var vanskelig å legge boka fra seg. Vi leste den høyt og den ble en vesentlig del av sommerminnene fra sommeren 2019.
– En svært tankevekkende bok som har gjort et dypt inntrykk på meg. Vanskelig å legge fra seg. Rett og slett stor litteratur
– Kokebjørn
– Lett å bli engasjert i historien, mange overraskelser underveis. Men a-ha-opplevelsen kommer først når jeg leser epilogen.
– En STOR leseropplevelse.
– En veldig godt skrevet fortelling som griper tak i deg. Du ønsker hele tiden å få vite mer om karakterene og handlingen. Niemis variasjon av synsvinkel er også med på å få en dypere forståelse av menneskelige trivialiteter, gleder og sorger. Jeg anbefaler virkelig denne boken!
– Ei flott skildring om prosten Lars Levi Læstadius, om same gutten Jussi som ble tatt hånd om av prosten som lærte ham å lese, om hatet, ondskapen og fordommene mot samene som førte til at Jussi ble beskyldt for voldtekt og drap. En spennende kriminal med en overraskende slutt, men samtidig interessant om prostens misjonering blant de innfødte.
– Enestående spenningshistorie
– Vakker og vond
– Dette var en annerledes fortelling. Handlingen var brutal, men boka gav meg noe ekstra. Jeg setter pris på å lese noe jeg ikke har truffet på før. Det har blitt mange bøker i løpet av mine snart 70 år.
– Fantastiske skildringer om det vakre og det grusomme. Veldig godt skrevet. Må leses!
– Spennende, billedlig språk, veldig interessant his
– Anbefales
– Fantastisk
– Velskrevet og spennende
– Planen var at jeg skulle avbestille da jeg hadde flere uleste bøker. Er veldig glad at jeg glemte det. Fantastisk bok, blir nok lest omigjen senere
– Fantastisk forteller med sterk historie
– Koke bjørn
– Fantastisk
– En av de beste !
– Fantastisk vakker i all sin brutalitet. En bok jeg ikke vil glemme.
– Koke bjørn av Mikael Niemi
– En nytelse å lese!
– Meget underholdende
– Det er for tidlig for meg å gi noen anmeldelse på boka da jeg nettopp har begynt å lese den
– Veldig interessant, godt skrevet.
– Historisk roman, krim og kjærlighet. Fantastisk skrevet
– KOKE BJØRN
– Spennende skrevet om en gammel historie, hvor også mine oldeforeldre er omtalt i under kautokeino opprøret.
– Ei bok som ga meg et nytt innblikk i personen Lars Levi Lestadius. Hadde ikke forestilt meg han så sympatisk og omsorgsfull. Fin blanding av faglitteratur(botanikk og historie) og fiksjon. Veldig godt skrevet.
– Koke bjørn
– God bok, svært godt skrevet og tildels spennende historie, men terningkast seks var noe i overkant, etter min mening. Dette er en historie som inneholder mye "historikk" om Lars Levi Lestadius, og som også setter søkelys på tidligere tiders syn på, og behandling av samer, samtidig som den inneholder en kriminalhistorie. Men terningskast seks er å ta for mye i...
– Stor skrivekunst.
– Fantastisk bok, fanget meg fra første side❤️
– Velskrevet og medrivende, gir innsikt i menneskenaturen - på godt og ikke så godt. Minner litt om "Søsterklokkene" av Mytting.
– En fantastisk bok - voldsom og sterk fortelling fra virkelighetens verden oppe i nord. Verken prest eller folk flest hadde noe å si overfor futen som ga seg til dommer over alle.
– Dette er de siste årenes absolutt beste lesning: Både litterært og som historiefortelling, inkludert persontegning. Nordisk Råd: Vennligst merk dere denne.
– Innenfor en struktur som minner om kriminalromanens har svenske Mikael Niemi (Populærmusikk fra Vittula) skrevet en gripende, vakker og grusom roman om drap, men også om den revolusjonerende oppdagelsen av å lære seg å lese og skrive. Fra å være 'ingen' beveger det samiske hittebarnet Jussi seg mot å bli 'noen' idet han blir døpt, får en fødselsdato og blir skrevet inn i kirkeboka. Mikael Niemi og hans norske oversetter Erik Krogstad formidler beretningen i et lysende vakkert språk.
– Innenfor en struktur som minner om kriminalromanens har svenske Mikael Niemi (Populærmusikk fra Vittula) skrevet en gripende, vakker og grusom roman om drap, men også om den revolusjonerende oppdagelsen av å lære seg å lese og skrive. Fra å være 'ingen' beveger det samiske hittebarnet Jussi seg mot å bli 'noen' idet han blir døpt, får en fødselsdato og blir skrevet inn i kirkeboka. Mikael Niemi og hans norske oversetter Erik Krogstad formidler beretningen i et lysende vakkert språk.