– "Fjellet" er den nyeste boka om etterforskerne på Island. I denne møter vi hovedsakelig Erlendur, som etter et mystisk selvmord begynner å grave i ting på egenhånd. Han har i utgangspunktet ingen sak, og vil derfor ikke inkludere sine kollegaer i politiet. Etter hvert avdekkes imidlertid en rekke forhold og såkalte tilfeldigheter, og puslespillets motiv trer frem. Parallelt følger vi Erlendur i hans forhold til datteren Eva Lind. Boka handler også om Erlendurs følelser overfor lillebroren som forsvant i snøstorm på fjellet da de begge var små. I tillegg dukker det opp interessante opplysninger om en annen forsvinningssak. "Fjellet" er alt i alt en god og spennende bok. Jeg ble på mange måter skuffet over slutten, noe som gjør at jeg trekker et poeng i vurderingen. Det andre poenget trekkes fordi boken til tider kan være litt banal. Den handler for eksempel mye om medier og kontakt med de dødes verden, og dette er beskrevet på en ganske klisjéfylt måte.
Fjellet
«Arnaldur Indridason skriver særegne og betagende krimbøker – det gjelder også Fjellet.»
Leif Ekle, NRK
Detaljer
- Forlag
- Cappelen Damm
- Innbinding
- Paperback
- Språk
- Bokmål
- Sider
- 318
- ISBN
- 9788202323820
- Utgave
- 1. utg.
- Utgivelsesår
- 2010
- Originaltittel
- Hardskafi
- Format
- 19 x 12 cm
- Serie
-
Erlendur Sveinsson 6
Lytt til utdrag
Utdraget er hentet fra lydbokbokutgaven
Anmeldelser
«Arnaldur Indridason skriver særegne og betagende krimbøker – det gjelder også Fjellet.»
Leif Ekle, NRK
«Men så funker det hele over all forventning eller rettere: Opp mot den store forventning vi har til denne høyt verdsatte krimforfatteren.»
Ivar Olstad, Gudbrandsdølen Dagningen
«Nytt kapittel i framifrå islandsk seriekrim»
Lars Helge Nilsen, Bergens Tidende
«Glimrende krimroman der Erlendur leter i fortida.»
Kurt Hanssen, Dagbladet
«Arnaldur Indridason bekrefter sin posisjon som Nordens krimkonge.....Indridasons store styrke som kriminalforfatter er å sannsynliggjøre sine figurers personligheter, valg og ambisjoner. Han tar helter, skurker og grå hverdagsslitere ut av de brune pappklisjeenes verden. Det er noe rotfast og hverdagslig ekte over Indridasons romaner.»
Kjetil Wold, Stavanger Aftenblad
«Romanen er godt tenkt, godt komponert og godt skrevet. En blir ikke dum av å lese den, heller.»
Ole Jacob Hoel, Adresseavisen