Isbjørngåten - Hans Olav Lahlum

Isbjørngåten

; Nils Nordberg (Oppleser)

Serie: K2 og Patricia 8

«... den beste han har skrevet i serien så langt, om de to. Lahlum overgår seg selv i en drivende spennende fortelling som strekker seg over flere tiår!»

, Tvedestrandsposten Terningkast 6
Fredag 18. mai 1973 forsvinner 16-årige Jørgen Magnus Kvamme sporløst på vei hjem fra skolen. Hans enslige mor melder ham savnet få timer senere, og førstebetjent Kolbjørn «K2» Kristiansen blir til egen overraskelse straks satt på saken. Les mer
Vår pris
299,-

(Nedlastbar lydbok)
Tilgjengelig umiddelbart etter kjøp
Min side | Lydbokappen

Nedlastbar lydbok
Legg i
Nedlastbar lydbok
Legg i
Vår pris: 299,-

(Nedlastbar lydbok)
Tilgjengelig umiddelbart etter kjøp
Min side | Lydbokappen

Fredag 18. mai 1973 forsvinner 16-årige Jørgen Magnus Kvamme sporløst på vei hjem fra skolen. Hans enslige mor melder ham savnet få timer senere, og førstebetjent Kolbjørn «K2» Kristiansen blir til egen overraskelse straks satt på saken. Den får en ny dimensjon når K2 får vite at det har vært holdt strengt hemmelig hvem guttens far er - den mektige forretningsmannen Bjørn Christopher Fabricius, en folkesky gammel kjempe som er kjent under tilnavnet Isbjørnen. Samtidig støter K2 på et uløst og 40 år gammelt mysterium, siden Fabricius' eldste sønn i 1933 ble kidnappet fra sitt barneværelse og aldri er kommet til rette. Det står snart klart at motivet for kidnappingen må søkes et eller annet sted i hans fars lange og konfliktfylte livsløp. Den store gåten blir hvor i livet til Isbjørnen man skal finne den fienden som nå, mange år senere, har iverksatt en hevnaksjon mot hans barn. Mellom K2 og hans rådgiver Patricia Borchmann har det vært kjølig de siste månedene. Men etter hvert blir K2 nødt til å oppsøke den lynskarpe og spydige unge kvinnen igjen. Uten henne står han bom fast i en uvanlig komplisert etterforskning. Og for hver time Jørgen Magnus er borte, svinner håpet om å finne ham i live. Hans Olav Lahlum er med Isbjørngåten tilbake med sin åttende roman i den historiske krimserien om K2 og Patricia. Denne gangen med et nervepirrende og storslått krimdrama som samtidig også blir en tankevekkende familiehistorie.
ANMELDELSER:

Terningkast 6 Sven Gjeruldsen, Tvedestrandsposten
Terningkast 5 Simen Ingemundsen, Boktimmy
Terningkast 5 Reidar Gramstad, Reidars bokblogg
Terningkast 5 Bjarne Tveiten, Fædrelandsvennen
Terningkast 5 Ann Christin Berg, My criminal mind

FAKTA
Utgitt:
Forlag: Cappelen Damm
Språk: Norsk Bokmål
ISBN: 9788202611163
Utgave: 1. utg.
Format: MP3
Vannmerket
KATEGORIER:

Bla i alle kategorier

SERIE:
VURDERING
Gi vurdering
Les vurderinger

«... den beste han har skrevet i serien så langt, om de to. Lahlum overgår seg selv i en drivende spennende fortelling som strekker seg over flere tiår!»

, Tvedestrandsposten Terningkast 6

«Lahlum skal ha honnør for sine renslige og alt annet enn spekulative kriminalromaner. Hos ham er det de cerebrale prosessene til K2, og i særdeleshet til hans uvurderlige medhjelper Patricia Borchmann, som står i sentrum.»

, Aftenposten

«Lahlum har igjen klarer å skape underholdning ut av en historie, som både er troverdig, dyster og nervepirrende.»

, Boktimmy Terningkast 5

«Åttende bok i den kriminalistiske historien, eller sikkert rettere sagt den historiske kriminalromanen med K2 og Patricia føyer seg godt inn i denne rekken og er minst like bra skrevet, interessant og utfordrende for leseren som de foregående. (...) Boka anbefales»

, Reidars bokblogg Terningkast 5

«Lahlum er dessutan ein dyktig krimlitterær handverkar. Spenningsnivået er høgt nok til at det kan kjennast vanskeleg å legge boka frå seg før ho er ferdiglesen. Forfattaren held korta tett til brystet, og greidde fleire gonger å lure meg til å tru at eg hadde funne kidnapparen. At eg blei svært overraska når avklåringa kom, er også eit pluss.»

, Fædrelandsvennen Terningkast 5

«(...)jeg likte Isbjørngåten veldig godt, og gleder meg allerede til kommende krimgåter med K2 og Patricia. Anbefales!"!»

, My criminal mind Terningkast 5

«Lahlum underholder. Jeg liker hans dramaturgi og skrivestil, og at han bruker sine historiekunnskaper»

, Gudbrandsdølen Dagningen