Min side Kundeservice Gavekort – en perfekt gave Registrer deg

Uten Gud er alt tillatt

det viktige og vanskelige ved å begrunne etikk
De aller fleste mener at noen handlinger er forkastelige. Det kan gjelde alt fra rasisme til grov korrupsjon. Men hvilke argumenter brukes for å hevde at noe faktisk er umoralsk? Og hvorfor er debatten viktig? Les mer
279,-
Tilgjengelig umiddelbart etter kjøp
De aller fleste mener at noen handlinger er forkastelige. Det kan gjelde alt fra rasisme til grov korrupsjon. Men hvilke argumenter brukes for å hevde at noe faktisk er umoralsk? Og hvorfor er debatten viktig?

I denne boken drøfter Espen Ottosen hvordan etiske standpunkter kan begrunnes. Han presenterer tenkere som mener at etiske konklusjoner dypest sett er forankret i smak og behag. Men han ser også nærmere på sekulære og fornuftsmessige argumenter som benyttes for å hevde at noe er objektivt galt - uten å vise til en Gud.

Den russiske romanforfatteren Fjodor Dostojevskij hevdet i romanen Brødrene Karamasov at «uten Gud er alt tillatt». Påstanden var ikke ny. Mange har ment at en gudstro er nødvendig for å gi en holdbar og objektiv forankring av rett og galt. Det er også en påstand Ottosen forsøker å underbygge. Underveis tilbakeviser han flere vanlige anklager mot en etisk tenkning forankret i kristen gudstro.

Detaljer

Forlag
Verbum
Språk
Bokmål
ISBN
9788254315217
Utgave
1. utg.
Utgivelsesår
2023
Originaltittel
Uten Gud er alt tillatt
Format
Vannmerket EPUB

Les utdrag

Åpne utdrag her

Kunders vurdering

Oppdag mer

Bøker som ligner på Uten Gud er alt tillatt:

Se flere

Logg inn

Ikke medlem ennå? Registrer deg her

Glemt medlemsnummer/passord?

Handlekurv