Min side Kundeservice Vår historie Gavekort – en perfekt gave Registrer deg

Baron Wenckheim vender hjem

«Ungarns kanskje fremste kandidat til Nobelprisen er i en klasse for seg.» «Dette er skarpt satirisk, intelligent ironisk og ustyrtelig morsomt.» «[M]an kan vanskelig la være å bli imponert av romanens overflod, dens språk, struktur, skarpsinn og skjønnhet, forbilledlig oversatt av Ove Lund.» «Dette er en ekte Rembrandt. Det vi andre holder på med, er strektegninger.»

Sigmund Jensen, Stavanger Aftenblad
Baron Wenckheim vender hjem er av internasjonale kritikere blitt hyllet som Krasznahorkais modne mesterverk. Med mørk humor og skarp ironi – og i sine umiskjennelige lange setninger – tegner den ungarske nobelprisfavoritten et uforlignelig, uforglemmelig og nær sagt altomfattende portrett av vår europeiske samtid. Les mer
429,-
Sendes innen 3 virkedager
Baron Wenckheim vender hjem er av internasjonale kritikere blitt hyllet som Krasznahorkais modne mesterverk. Med mørk humor og skarp ironi – og i sine umiskjennelige lange setninger – tegner den ungarske nobelprisfavoritten et uforlignelig, uforglemmelig og nær sagt altomfattende portrett av vår europeiske samtid.


«Er det en sørgemarsj? I så fall er det den mest forrykte som noen gang er komponert.» Die Zeit

Béla Wenckheim, en tilårskommen aristokrat, er på vei tilbake til den ungarske småbyen han forlot som ung mann. Ryktet løper foran ham, og myndighetene i den lille byen legger storslagne planer for hvordan de skal komme på fote igjen med baronens penger. Det verken borgermesteren, den korrupte politimesteren eller den lokale motorsykkelgjengen – som forsvarer «sanne verdier» – vet, er at baronen er raka fant: Han har flyktet fra Buenos Aires for å slippe unna spillegjeld og fengselsstraff. Dessuten vil han se igjen gymnaskjæresten, Marika.

Da baronen til slutt dukker opp, eksploderer den lille byen i kollektivt hysteri, sladder og forviklinger. Men ingenting tar den retningen borgermesteren – eller baronen – hadde tenkt.
«Baron Wenckheim vender hjem er enestående og kompromissløs – et mesterverk fra en av vår tids store forfattere.» Juryuttalelse, National Book Award

Detaljer

Forlag
Cappelen Damm
Innbinding
Innbundet
Språk
Bokmål
Sider
540
ISBN
9788202663278
Utgave
1. utg.
Utgivelsesår
2021
Originaltittel
Báró Wenckheim hazatér
Format
21 x 14 cm

Lytt til utdrag

Utdraget er hentet fra lydbokbokutgaven

Les utdrag

Utdraget er hentet fra e-bok-utgaven. Åpne utdrag her

Bla i boka

Anmeldelser

«Ungarns kanskje fremste kandidat til Nobelprisen er i en klasse for seg.» «Dette er skarpt satirisk, intelligent ironisk og ustyrtelig morsomt.» «[M]an kan vanskelig la være å bli imponert av romanens overflod, dens språk, struktur, skarpsinn og skjønnhet, forbilledlig oversatt av Ove Lund.» «Dette er en ekte Rembrandt. Det vi andre holder på med, er strektegninger.»

Sigmund Jensen, Stavanger Aftenblad

«Krasznahorkai er et slikt navn som plutselig kan komme til å vinne Nobelprisen, (...) Med fortellerteknisk virtuositet, vilje til å gi den komplekse virkeligheten form, med brutal ironi og en nåde som utholder alt, står Krasznahorkai frem som en Dostojevskij for vår tid.»

Live Lundh, Morgenbladet

«Samtidssatire, røverroman, absurd komedie - denne boken har det meste. (...) Krasznahorkai (67) er utvilsomt en av de mest interessante romanforfatterne i verden i dag. (...) Prosaen befinner seg - som vanlig hos Krasznahorkai - på høyt nivå, og idérikdommen, oppfinnsomheten og fantasiutfoldelsen i det han skriver, får svært mye annen romanlitteratur til å fremstå som blodfattig og døll.»

Preben Jordal, Aftenposten

«Den ungarske forfattaren László Krasznahorkai høyrer definitivt med blant dei store (og vanskelege uttalte) namna i europeisk litteratur, men dei musikalske mellomtitlane i hans nye roman røper eit litt anna lynne enn hos dei mest taktfulle tyskarar og finstemte franskmenn (...) Trass i lengda, og trass i dei mange og brå synsvinkelskifta, er «Baron Wenckheim vender hjem» på sett og vis meir tilgjengeleg enn dei to Krasznahorkai-bøkene norske lesarar har tilgang til frå før.»

Eivind Myklebust, Klassekampen

Kunders vurdering

Oppdag mer

Bøker som ligner på Baron Wenckheim vender hjem:

Tata
Ny!

Tata

Valérie Perrin
Innbundet 
449,-
 

Se flere

De som kjøpte denne kjøpte også:

Hegel

Sigurd Hverven
Innbundet 
399,-
 

M

Antonio Scurati
Innbundet 
479,-
 

Eden

Auður Ava Ólafsdóttir
Innbundet 
429,-
 

Logg inn

Ikke medlem ennå? Registrer deg her

Glemt medlemsnummer/passord?

Handlekurv