– Ingvar Ambjørnsen har skapt en ny rollefigur i den 60 år gamle Claes Otto Gedde. Gedde er en tidligere journalist og TV-vert som opplever at karrieren og hans sosiale status virkelig er på vei nedover. Etter et mislykket bokprosjekt er han lei av livet og tyvlåner derfor en leilighet og bestemmer seg for å "gå i hi". Desverre for Gedde blir ikke tilværelsen i leiligheten like fredelig som han først hadde tenkt seg. Leiligheten blir etter hvert et samlingspunkt for flere forskjellige personligheter som er på randen av "sosial kollaps". Tilværelsen blir derfor preget av utagerende festing snarere enn en følelsen av å være i hi. Boken er forholdsvis tung, i den forstand at setningene er lange og pulserende. Det meste av handlingen foregår i Geddes hode, og i kjent Ambjørnsen stil er det ikke langt mellom det dystre og det lattermilde. Liker du Ambjørnsens skrivemåte liker du denne boken, selv om den til tider kan være noe krevende.
En lang natt på jorden
60 år gamle Claes Otto Gedde, norsk, tidligere TV-vert og journalist, har sett høyden av sin karriere. Han innser bare vagt at folk har begynt å le litt bak ryggen hans. Han har sittet noen måneder i Belgia og skrevet en kokebok om det gamle belgiske kjøkken, som skal lanseres på bokmessen i Frankfurt. Det blir ingen stor suksess. Nå lengter han etter å gå i hi i Berlin en vinter, i en avdød venninnes leilighet. Bare ligge i mørket og høre de fjerne lydene fra Berlin, ligge helt stille og vite at døren er låst og at ingen vil komme.
Les mer60 år gamle Claes Otto Gedde, norsk, tidligere TV-vert og journalist, har sett høyden av sin karriere. Han innser bare vagt at folk har begynt å le litt bak ryggen hans. Han har sittet noen måneder i Belgia og skrevet en kokebok om det gamle belgiske kjøkken, som skal lanseres på bokmessen i Frankfurt. Det blir ingen stor suksess. Nå lengter han etter å gå i hi i Berlin en vinter, i en avdød venninnes leilighet. Bare ligge i mørket og høre de fjerne lydene fra Berlin, ligge helt stille og vite at døren er låst og at ingen vil komme.
Men han får ikke den roen han har ønsket seg. Ingvar Ambjørnsen har skrevet en dypt menneskelig, bitende og underholdende roman om en mann som føler han nærmer seg slutten, men får et ekstranummer blant de levende som han ikke hadde kunnet forestille seg.
Detaljer
- Forlag
- Cappelen Damm
- Språk
- Bokmål
- ISBN
- 9788202302702
- Utgave
- 1. utg.
- Utgivelsesår
- 2010
- Originaltittel
- En lang natt på jorden
- Format
- Vannmerket EPUB
Lytt til utdrag
Utdraget er hentet fra lydbokbokutgaven