I Hamsuns kalosjer
«Herlig hyllest til måtehold [...] Det er lenge siden jeg har kost meg så mye med ei så mangesidig sakprosabok.»
Stein Roll, Adresseavisen
Nøysomhet er en livsinnstilling som gjør oss rike, mener Hoel. Den forutsetter allsidige ferdigheter i utøvelsen av livet. Vi må kunne safte rips og skifte girwire på sykkelen. Vi må bruke symaskin og kunne filetere fisk.
Alt var ikke bedre før. Veldig mye er bedre i dag. Men med vår moderne livsstil utrydder vi planter og dyr i en rasende fart. Vi må slutte med det! Selv er han opptatt av å dyrke poteter og purreløk. Straks potetene er i jorda, begynner han å undres over når spiren kommer opp - en undring som holder ham travel i flere uker.
Boka er en beretning om fellesskap, dårskap og høners plass mellom alt som puster.
Detaljer
- Forlag
- Spartacus
- Innbinding
- Paperback
- Språk
- Bokmål
- Sider
- 239
- ISBN
- 9788243015296
- Utgave
- 1. utg.
- Utgivelsesår
- 2023
- Originaltittel
- I Hamsuns kalosjer
- Format
- 21 x 14 cm
Anmeldelser
«Herlig hyllest til måtehold [...] Det er lenge siden jeg har kost meg så mye med ei så mangesidig sakprosabok.»
Stein Roll, Adresseavisen
«Til sammen blir disse historiene rystet sammen til ei aldeles strålende bok, så knapt og effektivt fortalt at man blid og begeistret blar om på nye sider, spent på hvordan det skal gå med både de spirende potetene og med de fire hønsene og den sultne reven i Trondheim, og tilsvarende spent på om den kloke Aristoteles eller den nesten like kloke Olav H. Hauge også på de nye sidene har sagt noe treffende om livet i Balsfjorden? Og det har de, forbausende ofte! For min del er jeg sikker på at det, selv uten kaffe og lefse, er lite som slår denne herlige boka om Hamsuns kalosjer. Skikkelig blinkskudd!»
Nils Magne Knutsen, Nordlys