Jentene - Emma Cline

Jentene

; Camilla Belsvik (Oppleser) ; Trude Marstein (Oversetter)

«Den kjente historien om Charles Manson får en feministisk vri i nydelig skrevet debut. Som Elena Ferrantes Napoli-bøker er dette en roman om et komplisert og farlig vennskapsforhold, effektivt komponert med en rammefortelling, der den middelaldrende Evie Boyd ser tilbake på seg selv som tenåring.»

, Aftenposten
Jentene er en roman som forsøker å forstå hendelser som fremstod som meningsløse og sensasjonelle tragedier i sin tid. I ettertidens harde lys kan vi se tydeligere og kanskje forstå bedre, ikke bare menneskene dette handler om, men også noe i oss selv. Les mer
Vår pris
299,-

(Nedlastbar lydbok)
Tilgjengelig umiddelbart etter kjøp
Min side | Lydbokappen

Nedlastbar lydbok
Legg i
Nedlastbar lydbok
Legg i
Vår pris: 299,-

(Nedlastbar lydbok)
Tilgjengelig umiddelbart etter kjøp
Min side | Lydbokappen

Jentene er en roman som forsøker å forstå hendelser som fremstod som meningsløse og sensasjonelle tragedier i sin tid. I ettertidens harde lys kan vi se tydeligere og kanskje forstå bedre, ikke bare menneskene dette handler om, men også noe i oss selv. Det er sommeren 1969 og fjorten år gamle Evie kjeder seg og er lei seg fordi foreldrene skal skilles. Hun henger rundt i de glohete gatene i Marine County mens solen steker og ingenting skjer. Hjemme er det fiendtlig taushet, ute finner hun ingen venner. Synet av tre overlegne eldre jenter som blåser i alle regler og oppfører seg utfordrende er pirrende og får henne til å lengte enda mer vekk fra sitt eget liv. Og da Suzanne, en av jentene, viser henne oppmerksomhet blir Evie fullstendig betatt og oppslukt så naivt at hun gjør hva som helst for sin nye venninne. Før hun vet ordet av det er hun en del av en kult, en kult styrt av en galning. En kult som snart skal bli beryktet for ubegripelig vold.
ANMELDELSER:

Terningkast 5 Leif Gjerstad, BOK365

FAKTA
Utgitt:
Forlag: Cappelen Damm
Språk: Norsk Bokmål
ISBN: 9788202584344
Utgave: 1. utg.
Orig.tittel: The girls
Format: MP3
Vannmerket
KATEGORIER:

Bla i alle kategorier

VURDERING
Gi vurdering
Les vurderinger

«Den kjente historien om Charles Manson får en feministisk vri i nydelig skrevet debut. Som Elena Ferrantes Napoli-bøker er dette en roman om et komplisert og farlig vennskapsforhold, effektivt komponert med en rammefortelling, der den middelaldrende Evie Boyd ser tilbake på seg selv som tenåring.»

, Aftenposten

«Snart 50 år etter forundrer, ryster og fascinerer Manson-familiens voldsorgie publikum. Denne gang i en drivende god roman av Emma Cline.»

, BOK365 Terningkast 5

«... hennes elegante omgang med setninger ... med en slående billedbruk som gang på gang får meg til å stoppe opp og lese om igjen.»

, NRK P2

«Emma Cline har et suverænt blikk for jenteliv, og hun ser rett inn i kjernen av deres sjel (...) Denne romanen vil treffe deg både i hjerne og hjerte.»

Lena Dunham

«Jentene er en genial og betagende roman - imponerende arbeid for en så ung forfatter.»

Richard Ford

«Jentene er storslått, foruroligende og virkelig, virkelig god.»

Los Angeles Times

«Debutromaner av denne kaliber er i den grad sjeldne.»

Washington Post