Norges beste turklassikere
Hege Schultz Heireng ; Stine Schultz Heireng
Turklassikerne byr på hvite vidder, grønne daler, spektakulære topper, blinkende vann … minner for livet. Her er boka som samler et stort knippe turer i Norge, fra de helt lette til ekstra krevende turer.
Les merVeil. pris: 429,-
(Innbundet)
Fri frakt!
Leveringstid:
Sendes innen 1 virkedag
Storkunde?
Vi gir kvantumsrabatt! Les mer
De beste turopplevelsene
Vær turist i eget land og få turminner for livet. Norges flotteste naturopplevelser venter på deg!
Turklassikerne er ikke klassikere uten grunn. De tar deg inn i spektakulær norsk natur, de gir deg opplevelser du ikke glemmer så lett. For mange er nettopp disse turene en døråpner til friluftslivet. En ny sommer står for døren, og mest sannsynlig vil de fleste av oss tilbringe denne i Norge. Denne boka gir deg en unik mulighet til å utforske mulighetene for å ta en drømmetur eller flere.
Fra lett til ekstra krevende
Hvor vanskelig en tur er, avhenger av rutevalg, vær og årstid.
Alle turene i boka er merket lett, middels, krevende eller ekstra krevende, og det er i hovedsak lengde samt stigning som
bestemmer klassifiseringen. Er det luftig og behov for sikring underveis, må du ha kunnskap om dette. Har du for eksempel
ikke gått Besseggen, Romsdalseggen, Galdhøpiggen eller Glittertind, er det på tide nå! Det er turer
som passer for (nesten) hele familien, og vil gi opplevelser og synsinntrykk for livet, til tross for at det kan bli folksomt.
Men det er fullt mulig å få fred og ro selv på populære turer, det er bare å stå opp når
hanen galer og komme seg i fjellstøvlene før alle andre. Forfatterne tar ofte med seg telt og overnatter nær
turstart, så de kommer raskt av gårde. Boka tar for seg landsdel for landsdel og har kartutsnitt som viser rutene.
Det er en fryd å bla seg gjennom, drømme seg bort og planlegge. Legg inn noen turer i mai og september også,
de aller beste månedene i fjellet, mener forfatterne.
Med start i nord
Boka starter med en skikkelig drømmetur – nemlig kryssing av Finnmarksvidda
på ski. Det er en krevende tur på 80 km fordelt på fire dager. Forfatterne gikk i februar, men du kan gå
den senere for å unngå den verste kulda. Du kan overnatte på hytter eller i telt, og er du ikke trygg på
egne ferdigheter, kan du bli med på arrangert tur. Det gjelder for flere av klassikerne. Skal du opp i høyden
og må forsere luftige partier, er det lurt å bruke penger på en guide. Videre beveger forfatterne seg til
Senja og toppturer til Segla og Hesten. For en genial idé å legge ferieturen til Norges nest største øy!
Opplevelser står i kø
Jotunheimen er et eldorado for toppturentusiaster, eller hva
med vårskitur på Jostedalsbreen? Boka presenterer en tur på 3-4 dager som garantert gir det store kicket.
En slik tur gir mestringsfølelse, og man blir klar for det meste. Eller ta med familien på tur opp på Glittertinden,
en ganske lett og effektiv stigning som passer for alle med en smule kondisjon. Toppen er ikke så lett å finne,
men det er kanskje ikke så viktig? Utsikten er uansett formidabel.
Forfatterne mener man må oppleve Aurlandsdalen minst én gang i løpet av livet. Du kan starte fra Finse, Geitrygghytta eller Østerbø og oppleve juv, fosser, blomsterenger eller prøve fiskelykken.
De mest kjente klassikerne er med, men her er også turer som ikke er fullt så kjente, sjekk også alternative ruter. Besseggen kan gås litt utenfor allfarvei, den også, for du kan få nydelig start langs Gjende og gå opp via Bjørnbølet.
Det er nok av fantastiske turer, og boka Norges beste turklassikere skal studeres grundig denne våren!
- FAKTA
-
Utgitt:
2021
Forlag: Gyldendal
Innbinding: Innbundet
Språk: Norsk Bokmål
Sider: 237
ISBN: 9788205546950
Utgave: 1. utg.
Format: 27 x 20 cm
Nr: 8182027
- KATEGORIER:
- SERIE:
- VURDERING
-
Gi vurdering
Les vurderinger
Hege Shultz Heireng og Stine Shultz Heireng ble tildelt den prestisjetunge Friluftslivsprisen i 2017. Samme år mottok de prisen Årets Villmarking. Søstrene er kjente ambassadører for det kortreiste friluftslivet, og har gjestet flere TV- og radioprogrammer. I 2016 fikk de mye oppmerksomhet for turprosjektet «52 overnattingsturer på 52 uker», og ble nominert til prisen Årets Nye Eventyrer.