– Forventningene var skyhøye til dette lommeatlaset, men det innfridde ikke hos meg. Jeg har alltid vært interessert i geografi, og i historien til de ulike stedene på verdenskartet, og her trodde jeg at jeg skulle lære noe nytt. Er det en faktabok, blir den for tynn. Er det en fakta- og fiksjonsbok, gir den for lite. Jeg klarer ikke å drømme meg vekk til disse fjerne øyene. Da anbefaler jeg heller Carsten Jensens "Vi, de druknede" til fjord- eller jordomseileren!
Atlas over fjerne øyer
«Gjennom sitt gjennomtenkte typografblikk gjør hun atlas om til kunst. Med en perfeksjonert penn blir det hele til litteratur.»
Torbjørn Tumyr Nilsen, Ny Tid
Ny og utvidet utgave. Inkluderer fem nye øyer.
Detaljer
- Forlag
- Forlaget Press
- Innbinding
- Innbundet
- Språk
- Bokmål
- Sider
- 159
- ISBN
- 9788232805808
- Utgave
- 2. utg.
- Utgivelsesår
- 2023
- Originaltittel
- Atlas der abgelegenen Inseln
- Format
- 27 x 19 cm
- Nr
- 8222991
Anmeldelser
«Gjennom sitt gjennomtenkte typografblikk gjør hun atlas om til kunst. Med en perfeksjonert penn blir det hele til litteratur.»
Torbjørn Tumyr Nilsen, Ny Tid
«En fortryllende bok som er viet til kartenes fortellerkunst og atlasenes fiksjon. En bok som inviterer oss til å reise med fingeren langs kartet og fører oss til verdens minste og fjerneste steder, til paradis og helvete. Uten tvil en av årets vakreste bøker.»
Marie-Therese Fojuth, Stavanger Aftenblad
«Judith Schalansky åpner opp verden ved å kartlegge øyenes historie. Hun er en fabelaktig armchair traveler, og det er lett å tenke at hun har gjort ordene om Jules Verne til sitt ideal.»
Karin Haugen, Klassekampen
«Atlas over fjerne øyer er en lyrisk reise verden rundt, og viser at papirboken kan gjøre ting ingen e-bok kan etterligne. Et obligatorisk bind i bokhyllen til alle drømmere.»
Bjørn Gabrielsen, Dagens Næringsliv
«Til å drømme seg bort med.»
Knut Olav Åmås, Aftenposten
«Om du aldri har latt pekefingeren vandre over et kart og prøvd forestille deg hvordan det ser ut akkurat der, vil du ikke forstå hvor fantastisk denne lille utgivelsen er.»
Maria Årolilja Rø, Adresseavisen