Min side Kundeservice Vår historie Gavekort – en perfekt gave Registrer deg

Det sjuende møte

roman

Det sjuende møtet mellom Rut Nesset og Gorm Grande finner sted i forbindelse med Ruts første utstilling i Norge. Hun er blitt en kontroversiell, internasjonalt berømt kunstner. Gorm eier et av hennes første malerier, en dalmatiner i sprang.

Les mer
149,-
Tilgjengelig umiddelbart etter kjøp

Det sjuende møtet mellom Rut Nesset og Gorm Grande finner sted i forbindelse med Ruts første utstilling i Norge. Hun er blitt en kontroversiell, internasjonalt berømt kunstner. Gorm eier et av hennes første malerier, en dalmatiner i sprang. Nå vil han gjerne kjøpe bildet av kvinnen som går på vannet. Og han vil gjerne bortføre Rut. To mennesker møtes sju ganger. Møtene setter spor, uten at noen av dem helt forstår hvorfor. Det første møtet skjer da de ennå er barn. Det to vokser opp i vidt forskjellige familier og miljøer. Rut har en sterk vilje i seg til å gå sine egne veier. Det koster. Bildet hun har malt av kvinnen som går på vannet, forteller om en hendelse hun aldri kan legge bak seg. Gorm Grande blir som gutt kalt for Prinsen. Det skiller ham ut og gjør ham ensom. At moren klamrer seg til ham, gjør ham ikke mindre alene. Han skal erfare hva det koster ikke å erkjenne eller leve ut de drømmene en har. Livet hans tar mange omveier før hans sjuende møte med Rut Nesset. Som alltid i Herbjørg Wassmos romaner handler det også om familiens makt over individet, på godt og vondt. Hun forteller oss om de vanskelige valgene, og om de berøringene som skaper sterke lengsler.

Kundevurdering:
Nettopp lest den for andre gang, utrolig fengende fortelling. Anbefales.

Ella

Se alle vurderinger

Detaljer

Forlag
Gyldendal
Språk
Bokmål
ISBN
9788205401549
Utgave
1. utg.
Utgivelsesår
2021
Originaltittel
Det sjuende møte
Serie
Rut og Gorm 1
Format
Vannmerket EPUB

Les utdrag

Åpne utdrag her

Kunders vurdering

E
Ella – 23.08.2022

– Nettopp lest den for andre gang, utrolig fengende fortelling. Anbefales.

T
Torill – 19.10.2021

– Det sjuende møte

i
indi – 31.08.2009

– "Det sjuende møte" forteller historien til Gorm Grande og malerinnen Rut Nesset. Vi følger dem på reisen fra barn til voksen og den utviklingen de gjennomgår. De lever sine liv uavhengig av hverandre, men ved tilfeldige møter opp gjennom livet knyttes de til hverandre, og ser hos hverandre den personen som kanskje kunne vært for dem. Dette er en sart og gripende fortelling som jeg satte stor pris på. Herbjørg Wassmo har en egen varme og følsomhet i det hun skriver, og en nærhet til historien som gir den liv og karakter. Det er en fortelling som kryper under huden på leseren, og som jeg likte svært godt. Anbefales.

I
IUS – 04.12.2006

– Dette er historien om to mennesker som følger hverandre gjennom hele livet, men som allikevel lever to forskjellige liv. Nokså tilfeldig traff de hverandre som barn, og siden har de hatt en kjemi seg imellom som knytter dem sammen med et usynlig bånd. Det særskilte med denne romanen, er at disse menneskene kun treffes en håndfull ganger, men allikevel lengter etter hverandre, og føler seg nært og følelsesmessig knyttet sammen. Jeg satt hele tiden og håpet på at veiene deres skulle forenes, og vendepunktet blir dermed ganske fascinerende. En vakker og harmonisk skildring som du kan kroe deg i sofaen med.

Oppdag mer