Min side Kundeservice Vår historie Gavekort – en perfekt gave Registrer deg

På sporet av den tapte tid

6 : Uten Albertine

Marcel Proust (1871–1922) vokste opp i et borgerlig, beskyttet miljø like utenfor Paris. I sine unge år førte han en fornem tilværelse blant overklassen, men samtidig led han av kronisk astma og trengte tilsyn.

Les mer
399,-
Sendes innen 1 virkedag

Marcel Proust (1871–1922) vokste opp i et borgerlig, beskyttet miljø like utenfor Paris. I sine unge år førte han en fornem tilværelse blant overklassen, men samtidig led han av kronisk astma og trengte tilsyn. Da moren døde i 1905, trakk han seg gradvis tilbake fra offentligheten. Fra 1910 tilbrakte han mye av sin tid på soverommet, hvor han sov om dagen og skrev om natten. Med dette som ytre betingelser skapte Proust den store romansyklusen På sporet av den tapte tid. Verket var fra Prousts side opprinnelig tenkt som en roman i tre bind, men den franske forleggeren ga den siden ut i femten. Uten Albertine utgjør bind elleve – av i alt tolv – i den innbundne, norske utgaven. Med På sporet av den tapte tid var Proust med på å endre romankunsten på avgjørende vis. Den tradisjonelle psykologiske roman ble avløst av en mer innoverskuende og springende fortellerform. Romanen er i en viss forstand også en selvbiografi, en skildring av en kunstners søken tilbake til barndom og oppvekst. En sentral ledetråd blir hvordan den spontane erindring gjør det mulig å gjenopprette spor av fortid. For Proust er det tapte paradis det eneste sanne, den indre verden det eneste virkelige.

Detaljer

Forlag
Gyldendal
Innbinding
Innbundet
Språk
Bokmål
Sider
309
ISBN
9788205488953
Utgave
1. utg.
Utgivelsesår
2017
Originaltittel
À la recherche du temps perdu
Format
21 x 14 cm
Serie
På sporet av den tapte tid

Kunders vurdering

H
Haze of Winds – 21.12.2004

– Bind 6, "Uten Albertine", av Marcel Prousts overveldende verk "På sporet av den tapte tid" regnes ikke som det beste bindet. Det er det heller ikke. Som tittelen henspiller på, dreier det seg her om savn og lengsel. Vår unge hovedpersons kjæreste er død, og hans utsatte sinn streber med kjennsgjerningen. Nesten så det blir litt for mye av det gode. Kjærlighetssorgen er intenst beskrevet og til dels tankevekkende, men et helt bind med det kan bli litt for noen og enhver. Dermed er det ikke sagt at bind 6 er noen dårlig bok, den er interessant på sin måte, og det ville uansett være idioti å stoppe rett foran siste bind!

Oppdag mer

Bøker som ligner på På sporet av den tapte tid:

Emma

Jane Austen
Innbundet 
229,-

Se flere

De som kjøpte denne kjøpte også:

Jack

Marilynne Robinson
Innbundet 
449,-
 

Lila

Marilynne Robinson
Innbundet 
439,-
 

Logg inn

Ikke medlem ennå? Registrer deg her

Glemt medlemsnummer/passord?

Handlekurv